Magdalena Switek
Magdalena Switek

Nazywany Logiem Listopada poeta piosenki o usposobieniu  liryczno-anegdotycznym od lat wspiera działania „Piosenkarni”, prowadząc większość koncertów galowych. W czasie gali jubileuszowej nie mogło być inaczej. To jemu poświęcony był jeden z najpiękniejszych koncertów monograficznych Festiwalu Korowód, „Wywar z Przywar”, w którym artyści śpiewali piosenki z jego tekstami.

Ten dobry duch polskiej piosenki znany jest ze swojego specyficznego poczucia humoru, ocierającego się o nostalgię i zadumę. Jako autor tekstów stworzył ponad 400 utworów. Jego piosenki pojawiają się w repertuarach polskich artystów: Anny Treter, Elżbiety Adamiak, Grzegorza Turnaua i wielu, wielu innych.

Tworzy piękne, mądre teksty już od czasów studenckich. Ciężko znaleźć w Polsce takich miłośników piosenki literackiej, którzy nie znaliby ani jednego jego dzieła. Od „Kardiogramu”, poprzez „Podanie o…”, „Bawitko” i „Wywar z Przywar”, pobrzmiewają w nas fragmenty fraz i migają przed nami stworzone przez Andrzeja Poniedzielskiego literackie obrazki. Przebija z tych migawek słodko-gorzkie umiłowanie człowieka, z jego wadami i zaletami, wrażliwością na miłość i jej brak. Zabawa słowem przeplata się tutaj z zamyśleniem, a śmiech nigdy nie przeradza się w rechot.

Andrzej Poniedzielski jest także autorem scenariuszy wielu muzycznych spektakli, m.in. „Stacyjka Zdrój” z piosenkami Starszych Panów, czy „SzlafRock (&roll)” z własnymi tekstami. Wydał również kilka tomików wierszy, a także serię niezwykłych kalendarzy, „Szumi Czas”.

Od lat tworzy sceniczny duet artystyczno-konferansjerski z Arturem Andrusem, który także jest niezrównanym mistrzem słowa. Panowie znakomicie się uzupełniają, tworząc błyskotliwe zapowiedzi kolejnych punktów programu, a także własne, wspólne numery.

Andrzej Poniedzielski to także wrażliwy wykonawca utworów własnych, a także tych pożyczonych np. od Cohena. To on stworzył jedno z bardziej urokliwych wykonań piosenki „Maleńka, nie wolno się żegnać w ten sposób”, z tekstem w tłumaczeniu Macieja Zembatego. Własne piosenki zebrał np. na płycie „SzlafRock (& roll)”. Więcej interesujących szczegółów tej działalności artystycznej znajdziecie na stronie oficjalnej, http://www.poniedzielski.art.pl.

Dziękujemy Andrzejowi Poniedzielskiemu za wieloletnie wsparcie i udział w naszych działaniach. Pozostaje nam jeszcze zaprosić Was, Drodzy Czytelnicy, na Wielką Galę Jubileuszową z jego udziałem, już 3 grudnia w Centrum Kongresowym ICE. Słuchajcie dobrych piosenek! One leczą duszę.

Dodaj komentarz