Kończy się sierpień. Niedługo zaczniemy przygotowania do XI „Korowodu”. Wróćmy jednak na chwilę do korzeni. Pierwszy Festiwal KOROWÓD odbył się w 2008 roku. A pierwsze miejsce w festiwalowym konkursie zdobył zespół z Bielska Białej o wdzięcznej nazwie Dzień Dobry.

To właśnie tę grupę jury nagrodziło statuetką „Serce szczerozłote”. I nic dziwnego – grupa ma w swoim repertuarze, obok utworów autorskich, własne interpretacje piosenek Marka Grechuty, więc rozumie ducha tej twórczości.

Zespół powstał w lutym 2004 roku a swoje muzykowanie określa jako „pozytywną akustyczną falę”. Dzień Dobry tworzy pięcioro muzyków: Małgorzata Stachura (śpiew i gitara basowa), Jan Stachura (gitara), Stanisław Joneczko (akordeon), Piotr Mirecki (śpiew i gitara), Krzysztof Maciejowski (śpiew i skrzypce).

Po festiwalowej wygranej w 2008 roku na dobre rozwinął się program muzyczny zespołu, „Dzień Dobry Panie Marku”, a następnie pojawiła się płyta pod tym samym tytułem, zawierająca tytułową piosenkę autorską, kilka innych własnych utworów oraz aranżacje piosenek Marka Grechuty.

Grupa inspiruje się różnymi stylami muzycznymi, bazując jednak na akustycznym brzmieniu. W repertuarze zespołu znalazły się utwory autorskie oraz piosenki zaczerpnięte z kręgu piosenki poetyckiej, filmowej i znane przeboje w nowych aranżacjach.

Zespół Dzień Dobry na swojej stronie tak wspomina pofestiwalowy okres w karierze: „Dzięki współpracy z Fundacją “PIOSENKARNIA” Anny Treter występowaliśmy u boku największych gwiazd polskiej estrady na Galach Koncertowych zatytułowanych: “Magia Obłoków”. Koncerty te odbyły się m. in. w Operze Krakowskiej i Sali Kongresowej PKiN w Warszawie. Do udanych zaliczamy także występ na III Zamojskim Festiwalu Kultury im. Marka Grechuty, gdzie we wrześniu 2009 roku zagraliśmy z towarzyszeniem Orkiestry Symfonicznej im. Karola Namysłowskiego”.

W 2011 roku Dzień Dobry dotarł do półfinału drugiej edycji programu „Must Be The Music – Tylko Muzyka”. W 2015 roku zespół został zaproszony do udziału w letniej edycji Grechuta Festival w Świnoujściu, gdzie głosami publiczności zdobył statuetkę „Bursztynowe Serce Szczerozłote” w koncercie-konkursie, „Jeszcze pożyjemy”.

W dyskografii grupy znalazła się także płyta z kolędami i pastorałkami we własnych aranżacjach, „Panu naszemu dzień Dobry”, a także nagrania pieśni pasyjnych. Zespół wiele razy brał udział w projekcie „Beskidzkie Kolędowanie”, wraz z aktorami Teatru Polskiego oraz grupami regionalnymi i dziecięcymi. Muzyczną opieką objął także bielski „Orszak Trzech Króli”.

Obecnie zespół Dzień Dobry koncertuje w całej Polsce i kompletuje materiał na kolejną płytę. Aktualne plany koncertowe grupy można śledzić na stronie na Facebooku, lub na stronie oficjalnej: www.dziendobry.net.pl.

Dodaj komentarz

  • 2009
  • 2010
  • 2011_1
  • 2011_2
  • 2012
  • 2013
  • 2014
  • 2015
  • 2018 - Koncert Finałowy
  • 2018 - Recital Łukasza Jemioła