Kończy się czerwiec. Dobrnęliśmy do kolejnego sezonu wakacyjnego. Mamy nadzieję, że każdemu z Was uda się znaleźć w te wakacje chociaż chwilę dla siebie. Powoli przygotowujemy się do nowego Korowodu, do którego już niedługo Was zaprosimy, Drodzy sympatycy Fundacji Piosenkarnia oraz Twórcy piosenek. Tymczasem już jutro, 1 lipca, świętujemy Dzień Psa. Każda okazja jest dobra, by docenić swojego pupila, a przy okazji posłuchać polskich piosenek, idealnych także na początek letniego sezonu.

W repertuarze utworów naszych rodzimych artystów znajdziemy i takie, które wspominają o najlepszym przyjacielu człowieka. Mamy dla Was  pięć propozycji takich piosenek.

1. Jak rozmawiać trzeba z psem (z repertuaru Wesołych Nutek, Jan Brzechwa, Andrzej Korzyńki)

Ta radosna piosenka jest klasyką dziecięcego repertuaru. Najbardziej kojarzona jest z filmów o panu Kleksie. Słowa refrenu same się podśpiewują: „Wy nie wiecie a ja wiem jak rozmawiać trzeba z psem”.

2. Sen psa (Konstanty Ildefons Gałczyński, Tadeusz Chyła)

Fantastycznie zinterpretowany przez Tadeusza Chyłę wiersz Gałczyńskiego o psie śniącym o smakołykach. Każdy właściciel psa z pewnością odnajdzie w tym utworze odbicie własnego zwierzaka, z rozmarzeniem uśmiechającego się w czasie drzemki.

3. A mój pies jest inny (Rafał Bryndal, Mariusz Lubomski)

Świetny tekst o zbuntowanym psie, który chodzi własnymi drogami niczym najprawdziwszy kot. I za nic ma wszystkie ograniczenia i konwenanse. Prawdziwie wolny umysł.

4. Mały, biały pies (Jacek Mikuła, Jeremi Przybora)

Piosenka z repertuaru Bogusława Meca. Na stronie Biblioteki Polskiej Piosenki czytamy o tym utworze: „Do dziś zdarza się, że kiedy Bogusław Mec pojawia się, szczególnie w gronie kolegów z branży, witany jest słowami w rodzaju „przyszedł mały, biały Mec”. Takie entree „załatwiła” mu piosenka z 1977 r. Skomponował ją Jacek Mikuła, do słów… Jeremiego Przybory”.

5. Baba na psy (Artur Andrus, Łukasz Borowiecki)

Historia prawdziwej psiej miłości rudego psa do „kobiety przy kości”, opowiedziana balladą z kabaretowym tekstem. Jak to zwykle w przypadku Artura Andrusa bywa, jest to urocza piosenka łatwo wpadająca w ucho i długo w nim pozostająca.

I jeszcze piosenka gościnna w naszym zestawieniu psich hitów, bo pies pojawia się w niej jedynie na krótko, ale za to w jakim stylu:

Do serca przytul psa (Jan Kaczmarek, Jan Skoczylas, z repertuaru Kabaretu Elita, org. El Bimbo, Claud Morgan)

Proekologiczny song o zabarwieniu humorystycznym o tuleniu do serca i duszy wszystkiego, co żyje. Niech pierwszy rzuci kamieniem ten, co nigdy nie nucił.

I tutaj kończymy nasze zestawienie hitów pod psem. Zachęcamy jak zwykle do własnych poszukiwań. I może zanućcie coś swoim pieskom na uszko z okazji ich święta.

Dodaj komentarz

  • 2009
  • 2010
  • 2011_1
  • 2011_2
  • 2012
  • 2013
  • 2014
  • 2015
  • 2018 - Koncert Finałowy
  • 2018 - Recital Łukasza Jemioła