Kapela Hanki Wójciak_Piosenkarnia 2011Hanka Wójciak z zespołem jest laureatką konkursu „Piosenkarnia” odbywającego się w ramach Festiwalu KOROWÓD w 2011 roku, w którym zajęła drugie miejsce. Zdobyła także III nagrodę Festiwalu „Pamiętajmy o Osieckiej” w 2008 roku oraz I miejsce w czasie 46. Studenckiego Festiwalu Piosenki w 2010 roku.

Kapela powstała w Krakowie, co w połączeniu z folkowymi i górskimi inspiracjami daje fantastyczne połączenie tego co krakowskie z tym co góralskie. Na twórczość artystki wpływa również doświadczenie ze śpiewem eksperymentalnym, którego uczyła się m.in. od Olgi Szwajgier. Hanka nie boi się także improwizacji a „improwizując wykorzystuje rejestr gwizdkowy oraz śpiew gardłowy rodem z Mongolii i Tuvy”, jak czytamy na jej stronie. Góralskie korzenie sprawiają, że nieobce jest jej także śpiewanie białym głosem.

Twórczość Hanki Wójciak pełna jest czułości dla świata. Artystka wspaniale przekazuje emocje w zupełnie niezwykły sposób opowiadając swoje historie. Jest świetną interpretatorką, która swoim głosem wyczarowuje przeżycia z pogranicza jawy i snu. Współczesne problemy skrywają się pod folkowymi, baśniowymi motywami i archaizmami. „To muzyka w swym założeniu bliska ziemi, ludyczna, taneczna i transowa zarazem”, czytamy w opisie. Posłuchajcie jakiejkolwiek piosenki z jej repertuaru, a sami to usłyszycie. Proponujemy utwór „Matula” z Konkursu „Piosenkarnia” 2011, który znajdziecie tutaj

Kapela Hanki Wójciak wydała debiutancką płytę, „Znachorka”, w 2014 roku. W grudniu tego samego roku ukazała się EPka „Kapela Hanki Wójciak na Święta”. W tym roku ukazuje się druga płyta Kapeli, „Zasłona”.

Hanka to artystka wszechstronna: śpiewa, pisze, komponuje, jest aktorką. Zajmuje się również dziennikarstwem a wielbicielom piosenki literackiej może być znana z audycji w Radiu Kraków, „Wieczór Panieński”. Współpracowała m.in. z Anną Treter, Jarkiem Śmietaną, Kubą Ostaszewskim. Andrzej Seweryn wybrał ją do roli Panny Młodej w słuchowisku Radia Kraków, „Wesele”, a w spektaklu „Nieudany Krewniak” zagrała śpiewającą Babią Górę.

Bieżące informacje o Kapeli Hanki Wójciak znajdziecie m.in. na oficjalnym profilu na Facebooku, facebook.com/KapelaHankiWojciak, na który serdecznie zapraszamy. W czasie Festiwalu „KOROWÓD” 2017 zobaczycie Hankę Wójciak z kapelą w Wieczorze Recitali, 30 listopada, w Nowohuckim Centrum Kultury. Zapraszamy.

 

Dodaj komentarz

  • 2009
  • 2010
  • 2011_1
  • 2011_2
  • 2012
  • 2013
  • 2014
  • 2015
  • 2018 - Koncert Finałowy
  • 2018 - Recital Łukasza Jemioła