Sokół Orkestar_2013_Fot. Magdalena SwitekZespół Sokół Orkestar w 2013 roku zajął II miejsce w konkursie „Piosenkarnia” festiwalu „Korowód”. W 2014 roku zespół jako pierwszy uczestnik spoza Bałkanów zdobył także drugie miejsce w kategorii międzynarodowej na Guca Trumpet Festival – najsłynniejszym festiwalu trębaczy w serbskiej Guczy.

Krakowską grupę tworzą: Przemek Sokół, Piotr Bednarczyk, Bartosz Dąbrowski, Jarosław Meus, Jakub Mietła / Konrad Ligas, Krzysztof Wyrwa, Łukasz Kurzydło i Grzegorz Bauer. Muzyka Sokół Orkestar opiera się na brzmieniu instrumentów dętych blaszanych o zabarwieniu bałkańskim. Piszą o sobie: „Bałkańska odpowiedź na rock’n’rolla!”. I rzeczywiście, ich twórczość działa równie elektryzująco na publiczność.

Swoją muzyką Sokół Orkestar sięga po motywy etniczne, głównie z okolic bałkańskich, ale także do folkloru polskiego, nawet z czasów przedchrześcijańskich. Swoim graniem próbują uchwycić pewną dzikość i pierwotność słowiańskiej duszy. Na swojej stronie na Facebooku piszą: „Nietypowe harmonie, pozorny nieład i charakterystyczna «dzikość serca» sprawiają, że tę muzykę, graną z pasją i niezwykle zmysłową, bardziej się czuje niż słyszy”.

Pulsujące rytmy, porywające melodie, uchwycone w locie frazy sprawiają, że słuchacz bez reszty zanurza się w dźwiękach i skupia się na przeżywaniu chwili. Artyści grywają własne koncerty, lub współpracują z innymi muzykami i wokalistami, np. z Mają Sikorowską.

Lider grupy, Przemysław Sokół, jest trębaczem, aranżerem i kompozytorem. Pracował m.in. z Katarzyną Geartner, Agnieszką Chrzanowską, Pauliną Bisztygą, Renatą Przemyk, Markiem Bałatą, Maciejem Maleńczukiem, Januszem Radkiem, Zespołem Bakshish oraz wieloma innymi. Poza muzyką etniczną wśród jego fascynacji muzycznych jest jazz, muzyka latynoska i muzyka świata. To połączenie różnych wątków i wpływów daje oryginalną, niepowtarzalną stylistykę tworzonych przez niego utworów, także w postaci tych z repertuaru Sokół Orkestar.

W 2016 roku zespół wydał pierwszą płytę w składzie koncertowym, „Wariacka Miłość”. Grupie Sokół Orkestar nieobcy jest humor i satyra, co słychać także w tych miłosnych historiach, zebranych na albumie. Możecie to zweryfikować na przykład oglądając teledysk do utworu muzycznego, „Sokolo Kolo”. Nie brak tu jednak i momentów powagi, a nowoczesne aranżacje często sięgają do tradycji.

Jeśli chcielibyście na bieżąco śledzić poczynania Sokół Orkestar, zapraszamy na ich oficjalną stronę na Facebooku: www.facebook.com/sokolorkestar.

W tym roku macie okazje posłuchać zespołu na żywo w czasie Wieczoru Recitali w ramach Festiwalu KOROWÓD 2017, w Nowohuckim Centrum Kultury, 30 listopada o 19:00.

 

Dodaj komentarz

  • 2009
  • 2010
  • 2011_1
  • 2011_2
  • 2012
  • 2013
  • 2014
  • 2015
  • 2018 - Koncert Finałowy
  • 2018 - Recital Łukasza Jemioła