Kuba Blokesz_Wywar z PrzywarCo jakiś czas na stronie fundacji będziemy zamieszczać informacje o działaniach laureatów Ogólnopolskiego Konkursu Twórców i Wykonawców „PIOSENKARNIA”, odbywającego się w ramach Festiwalu Twórczości „KOROWÓD”. Trzymamy kciuki za rozwój ich muzycznych karier. Zaczynamy od laureatów zaproszonych do udziału w tegorocznej edycji festiwalu. Wśród nich jest także Kuba Blokesz, który w 2014 roku został nagrodzony II miejscem w konkursie „PIOSENKARNIA”.

Jakub Blokesz jest także laureatem kilkunastu innych festiwali, m.in. Studenckiego Festiwalu Piosenki. Jego interpretacje cechuje duża wrażliwość emocjonalna. Na scenie artyście towarzyszy gitara, nienachalnie uzupełniająca jego wykonania. Kuba Blokesz perfekcyjnie panuje nad głosem, przekazując nim swoją wizję świata. Znakomicie wykonuje nie tylko własne utwory, ale również piosenki literackie innych twórców – dość przypomnieć „Bawitko”, którym Kuba Blokesz otworzył koncert „Wywar z Przywar”, poświęcony twórczości Andrzeja Poniedzielskiego. Kto nie wierzy, może to sprawdzić na płycie CD z rejestracją tego wieczoru (2012).

Wśród jego artystycznych dokonań znajduje się debiutancki album muzyczny z 2015 roku: „Lwów. Szkice Miejskie”, na który złożyły się polskie przekłady ukraińskich poetów z autorską muzyką.

Artysta sprawdził się również w roli producenta, pomagając Zakonowi Karmelitów Bosych w tworzeniu dwupłytowego wydawnictwa: „Bóg sam wystarcza – poezje z Karmelu” (2016), które oparto m.in. na wierszach św. Teresy z Ávili. Poza produkcją płyt, skomponował dziesięć utworów oraz nagrał gitary i wokal.

Kuba Blokesz koncertuje w całej Polsce, a czasem także w Europie. Można zobaczyć go w projektach solowych i jako uczestnika większych produkcji. W czasie Światowych Dni Młodzieży zagrał główną rolę w musicalu o proroku Eliaszu, „Jak Ogień”.

Po lwowskich klimatach przyszedł czas na czeskie. Tym razem Kuba Blokesz wraz z zespołem Chwila Nieuwagi sięgnął po teksty czeskich autorów (między innymi Jaromíra Nohavicy) we własnych przekładach, które zebrano pod wspólnym tytułem „Morawska Brama”.

Kuba Blokesz prezentuje swoje umiejętności także na swoich kanałach w serwisie YouTube. Jednym z nich jest „Manufaktura Piosenki” – interesujący format, w którym prezentowane są piosenki nagrane „na żywo”, bez cięć i poprawek.

Zachęcamy Was, Drodzy Czytelnicy, do zapoznania się z twórczością Kuby Blokesza, jeśli dotąd nie mieliście okazji spotkać się z jego artystycznymi wcieleniami. Pozostaje nam tylko zaprosić Was na jego stronę: www.kubablokesz.pl i do śledzenia jego muzycznych sukcesów.

W tym roku Kubę Blokesza usłyszycie w trakcie Festiwalu KOROWÓD 19 listopada w czasie Koncertu Laureatów w Radiowej „Trójce”, o godzinie 19.00. Koncert będzie transmitowany na radiowej antenie.

Na zakończenie proponujemy Wam wspomniany na początku koncert monograficzny, „Wywar z Przywar”, w którym Kuba Blokesz śpiewa teksty Andrzeja Poniedzielskiego, razem z innymi wspaniałymi wykonawcami.

Dodaj komentarz

  • 2009
  • 2010
  • 2011_1
  • 2011_2
  • 2012
  • 2013
  • 2014
  • 2015
  • 2018 - Koncert Finałowy
  • 2018 - Recital Łukasza Jemioła